Blogowe manowce

        Jest tytuł, ale brak treści. Jest pomysł i celna myśl, ale gdzie konkrety? Tak to moje kochane Komentatorium wyprowadziło mnie na manowce. Domagają się tematu, aby zaraz potem rozgadać się zupełnie o czym innym…

Wypisz – wymaluj jak peerelowskie zakupy. Idziesz kupić buty –  a wracasz z młynkiem do kawy bo właśnie to „rzucili” do sąsiedniego sklepu. Zresztą na buty i tak zabrakło talonu, więc lepiej było kupić to, co akurat jest w sprzedaży i jakoś likwidować inflacyjny nawis. Rosły więc nam stosy niepotrzebnych rzeczy, zapełniały się wersalki cukrem. Do dziś mam spory zapas tasiemki do podszywania spodni, której nabyłam okazyjnie cały motek. A spodni już nikt nie podszywa tasiemkami z pogrubionym brzegiem. Mam też kupon bawełnianej tkaniny o nazwie krepon, wielce pożądanej swego czasu. Krepon wyszedł z mody zanim powstała z niego stosowna koszula.

Pewna Znajoma odbyła egzotyczną podróż do Grecji, Włoch, albo innej Hiszpanii. Wybaczcie, że nie pamiętam który to z tych egzotycznych krajów był wszak każda zagranica była wtedy egzotyką.  Z tej podróży przywiozła cudną ceramiczną amforę sporych rozmiarów. Wiele zachodu wymagała troska o ten okaz w czasie długiej podróży. Pielęgnowany i owijany w różne miękkości kruchy prezent po szczegółowych oględzinach w kraju okazał się ceramiką made in Poland, Łysa Góra.

To dopiero były manowce! Konsumenckie.

A teraz manowce jesienne! Otóż Zakłady Pracy organizowały wyjazdy do lasu na grzybobranie. Przetwórstwo grzybowe kwitło w PRL bo cóż lepszego na zagryzkę do wódeczki niż marynowane grzybki? A sos tatarski bez grzybka z zalewie octowej nie był prawdziwym sosem… W tamtych czasach grzybów się nikt nie bał. Chyba mieliśmy wątroby z żelaza. Wyjazdy „po grzyby” często zamieniały się w wyprawy „na grzyby” bowiem leśne runo zbierali najambitniejsi, a reszta biesiadowała przy ognisku. Prawdziwe to ogniska biesiadne były gdzie kiełbas, trunków, tańców i śpiewów nie brakowało. Może nawet jakiś las spłonął wtedy wraz z grzybami? To dopiero były manowce!

Nasze blogowe gadanie też prowadzi często w nieoczekiwane kierunki. Słusznie zauważył nieoceniony Allensteiner:

Od zimy doszliśmy do różnic między balią a szaflikiem, od kanapek – do jakości wody w kranach, od herbaty do sposobów pędzenia bimbru itp.

Co tym razem zaproponuje moje Komentatorium?

10 myśli na temat “Blogowe manowce

 1. Klik dobry:)
  Przy okazji „blogowych manowców” naszła mnie taka sentymentalna nuta… Brak mi dawnej atmosfery… Żarliwe dyskusje z manowcami i na poważnie, rozmowy wszystkich ze wszystkimi, zabawy słowotwórcze…
  Teraz boję się na blogach zejść z komentarzem „na manowce”, bo może autor bloga dowalić… sprawić przykrość… A jak na poważnie skomentuję, albo zażartuję, to też się przyczepi, uznając za ironię albo atak… Ech… Ostatnio chodzę na blogi z solą na plecach i strachem…

  No, to się wyżaliłam na pierwszym blogu, na którym komentowałam 🙂

  Pozdrawiam serdecznie „stary peerelek”.

  Polubienie

 2. Jeszcze uprzejmie proszę o otwarcie na peerelku mysiej dziury, abym mogła się w niej czasem zaszyć. Taki „domek” na tym blogu byłby dla mnie chyba najbezpieczniejszy.

  Polubienie

 3. Oj alEllu, w maglu też różnie bywało. Plotkowanie czasem kończyło się obrażaniem i nawet wyzwiskami. A blogowanie to taki wirtualny magiel – pamiętasz, już dawno doszłyśmy do tego wniosku.

  Polubienie

 4. Żadnych „mysich dziur” tu nie będzie!
  Nie da się wesołego i twórczego nastroju „zadać” . Goście też miewają lepsze i gorsze dni – czasem jest wesoło „do rozpuku” a czasem drętwo. Tak jak w życiu.

  Polubienie

 5. Artykuł „My, młodzież peerelowska”. Kultura uczestnictwa w refleksji nad przeszłością, jest w książce: PRL. Życie po życiu, red. K. Chmielewska, A. Mrozik, G. Wołowiec, Warszawa 2013.

  Polubienie

 6. jarl, dziękuję za wiadomość! Takie buty widziałam na wystawie sklepu, całkiem nowa produkcja. napiszę o tym wkrótce.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s