Kołnierzyk czy dekolt?

        Współcześnie – zdecydowanie dekolt! Odsłaniamy śmiało szyje i ramiona, albo zgoła /och, jak to słowo tu pasuje/ prawie cały tors. Im bardziej tym lepiej, im głębiej tym seksowniej. Jeśli już kołnierzyk ostał się w damskiej bluzce to obowiązkowo rozpięty, rozchylony choćby o  ciut, ciut. Guziki kołnierza zapinane tuż pod brodą i dodatkowo zabezpieczone węzłem krawata zostawiamy mężczyznom. Niech ugniatają swe wydatne grdyki, a co? Damska zemsta za lata ciasnych stójek i gorsetów!

        Swoboda i luz niech nam miłe będą chociaż… Przeglądając stare zdjęcia robi mi się kołnierzyków żal…

4-001
foto z archiwum Elzbietki53

Bo przecież takie wdzięczne wykończenie damskiej i dziewczęcej buzi dodawało uroku. Taki gust kształtowano od urodzenia strojąc niemowlęta w batystowe koszulki wiązane troczkiem na ramionkach i ozdobione kołnierzykiem – falbanką pod brodą. Dziecięce sukieneczki i bluzeczki a nawet płaszczyki wykończone kołnierzykiem typu „baby” – wręcz obowiązkowo.

płaszczyk dziecięcy
płaszczyk dziecięcy, foto z archiwum alElli

 

 

 

Białe kołnierzyki były niezbędnym elementem zdobniczym ubioru szkolnego codziennego.

3202b854e4a881ff2a5814c1b99f6b8d,61,19,0-001
foto z archiwum alElli

Pamiętajmy, że obowiązywały wtedy granatowe ubranka o dość pospolitym kroju worka ściągniętego paskiem w talii więc biały element wykończenia był estetycznie bardzo pożądany. Śnieżny kołnierzyk świadczył o zachowywaniu higieny i symbolizował szacunek do szkolnych obowiązków. Aby tak było w istocie o świeżość i biel kołnierza trzeba było dbać każdego dnia. Skąd te brudne szyje szkolnej dziatwy z dawnych lat? Wzorowy uczeń był wyposażony w kilka kołnierzyków do wymiany każdego dnia, które można było przyszywać igłą i nitką, mocować na zatrzaskach lub guziczkach z pętelkami.

kołnierzyk z falbanką przyszywany i zdejmowany do prania
kołnierzyk z falbanką, przyszywany, foto z archiwum alElli
płaszcz dziewczynki
płaszczy dziewczynki, foto z archiwum alElli

        Osobnym zagadnieniem były kołnierzyki koronkowe dziergane szydełkiem. Te, wystarczyło zawiązać z przodu wiązadełkiem z pomponikiem i gotowe! Proste? Dodać należy, że wykonywanie takich kołnierzyków było jedną z pierwszych modowych umiejętności kształtowanych u dziewczynek. Kordonek plus szydełko numer jeden albo dwa, oczko i łańcuszek odpowiednio połączone, tu pikotka, a tam słupek i w efekcie czysty szyk i wdzięk!

 

100_8525-001
kołnierzyk szydełkowy, foto z archiwum Bet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiązadełko z pomponikami to dodatkowa dekoracja ale i pewna funkcja związana z pomiarem dziecięcych emocji. W chwilach wzburzenia lub zdenerwowania pomponiki odbywały skaczący ruch wywołany przyspieszonym biciem młodocianego serca. Serduszko puk i puk, a pomponik hop i hop. Tak było u mnie zawsze gdy groźny Dyrektor wizytował klasę i sprawdzał na wyrywki naszą matematyczną wiedzę. Ach, trauma szkolna niezdiagnozowana wtedy! Dyrektorze, psychologa! Buuuu…

kołnierzyk przechodni zawiązywany-001
kołnierzyk z wiązadełkiem u dziewczynki i dopinany na guziczki u chłopca, foto z archiwum alElli

A na szkolną galę i uroczystości różne zakładano eleganckie mundurki  wyposażone  w kołnierze marynarskie. Kto dziś szyje i kto nosi taki kołnierz? Tylko marynarze i uczniowie elitarnych, snobistycznych szkół… Szkoda, bo piękny to jest krój.

kołnierzyki(1)
foto z archiwum alElli i Elżbietki53

        Idźmy dalej w kobiecego życia dzieje bo tu co raz większy kołnierzowy szał w garderobie. Epizodem w tym temacie był zapewne stosunkowo krótki okres mody na golfy. Damskie szyje spowite w mniejszy albo większy golf całkowicie straciły na znaczeniu. Ale nawet wtedy kołnierze trzymały modny szyk towarzysząc golfom jakby przewidując ich krótkotrwały w modzie byt.

tunika noszona na golfiki
tunika z golfikiem, foto z archiwum alElli

        Sukienki i bluzeczki wykańczano fantazyjnymi kołnierzami szalowymi, których końce czasem przewlekano, zaplatano lub wiązano ozdobnie nad biustem. Czasem kołnierz zastępowały skromne stójki lub falbanki. Skrzydełka kołnierzy zmieniały kształty zgodnie z modowym trendem. Raz spiczaste długie, raz zaokrąglone długie, albo krótko ścięte. Wariantów moc!

Wawel 20
„kołnierzowy szał”,wykończenia sukien, płaszczy i bluzek, foto z archiwum alElli

Garderoba wykończona kołnierzykiem nadawała wrażenie schludności i uporządkowania, a osoba tak ubrana zyskiwała na powadze i elegancji. Może dlatego strój kołnierzykowy dominował na fotografiach w oficjalnych dokumentach?

4f3a89d4791bdeb8d976f4f563a41531,14,19,0-001
zdjęcie legitymacyjne, foto z archiwum Elzbietki53

Kołnierzyku, wróć?

Logo blogspotowetekst jest też tu

Zatwierdzam.gif

Reklamy

2 myśli na temat “Kołnierzyk czy dekolt?

  1. Moje kołnierzyki szyła mama, więc były wymyślne, wykończone ząbkami, koronkami, tiulem. I wszystkie krochmalone i prasowane takim ciężkim żelazkiem. Kto teraz spódnice i pościel krochmali? No, kto?
    Serdeczności zasyłam

    Polubienie

  2. Mam sąsiadkę, lat 89,która krochmali swoją pościel. Samodzielnie!
    Kołnierzyk był jedynym elementem zdobiącym uczniowski strój więc mamy się na nich wyżywały aby upięknić córki😃

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s